shaman88

Co je to záloha na daň?

Jak se počítá, kolik to je % ze mzdy a k čemu slouží? Může si zaměstnavatel nastavit větší zálohy na daň než je jeho povinnost? Například proto, aby pak ve vratce daní dostali zaměstnanci více peněz.

Předem díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Záloha na daň je prostě vypočtená daň ve výši 15% ze základu zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru.
Příklad:
Základ daně je 560,–Kč, tedy daň je vypočtená a sražená z částky 600,–Kč, což je 90,–Kč.
V ročním zúčtování se sečte veškerý základ za rok a zdaní 15%. Vyjde určitá částka daně a od té se odečtou zálohy a vznikne přeplatek-tzv. vratka.
Pokud by neustále byl měsíčně základ daně 560,–Kč, tak na konci roku to bude 560×12=6720,–Kč a z této částky bude činit daň (6700×15%) 1005,–Kč. Zaplacené zálohy jsou 90×12=1080,–Kč. Přeplatek, tedy vratka daně bude ve výši 75,–Kč.
Ne nemůže si dát větší zálohu, musí počítat podle zákona.

Další odpovědi
ivzez

Daň z příjmu → v tomto případě ze mzdy
činí 15 % superhrubé mzdy
zaokrouhlené na celé stovky nahoru.

Zaměstnavatel ji nemůže svévolně upravovat,
musí postupovat podle platných předpisů.

_______

Doplňuji:

Přemýšlím, v čem by mohlo být pro zaměstnance výhodnější
odvádět měsíčně více peněz, aby je po skončení dostali zpět.
[Daň lze totiž vrátit jenom do výše odevedených záloh,
v uvedeném příkladu by zaměstnanci nic nezískali.]