co je to za nemoc cysta co vsecho muze poskodit a ceho se tyka

jak se to da vylecit

Odpovědi
Krugerka

je dutý, patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně vlastní, často ale atrofovanou, epiteliální výstelkou. Příčiny vzniku cysty jsou různé, nejčastěji vzniká po uzávěru žlazového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření. Některé cysty jsou důsledkem vývojové anomálie nebo nádorového původu. Zvláštním druhem cyst jsou cysty parazitární, které jsou tvořeny samotným parazitem. Příkladem jsou boubele tasemnic.

Některé útvary se cystám podobají: pseudocysta je útvar vzniklý rozestupem tkání a je ohraničena jen tenkou vazivovou membránou, absces je pak dutina ve tkáni vyplněná hnisem, způsobený místním hnisavým zánětem.

A co vím já,tak vím že je více druhů cysty, moje kamarádka měla cystu na vaječnících a řešilo se to operací a pak prášky..

Zdroj: wikipedia

agentka-wc

prave se ucim na zkousku z patologie… cysta jako utvar muze byt kdekoli…spis je dulezite kde je…casto se nachazeji v ledvinach,nebo jako rozsireni vyvodny zlazy…to jsou priklady tech neskodnych jako vedlejsi nalez…ale pak muzou byt cysty,ve kterych muze byt bujeni epitelu nebo i uplne jinych tkani a ty jsou nebezpecne…

Lencis

Pozor, cysta nemusí být „nemoc“ !!!

Cysta je definována jako útvar, který má vlastní stěnu a výstelku a například na vaječníku vnikají malé „cysty“ zcela normálně, v průběhu menstruačního cyklu. Dutinka, která se vytváří na vaječníku během menstruačního cyklu a která obsahuje vajíčko (tzv. dominantní folikul) může i za zcela normálních okolností dosáhnout až průměru 3 cm. Ještě větší může být cystické žluté tělísko, které se na vaječníku vytváří ve druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci, v místě bývalého folikulu.