bolak

Co je to za látku která tak smrdí v kravíně, a ve vepříně?

Doplňuji:
Zajímalo by mě, jestli by z těchto látek šel udělat parfém.

Nejlepší odpověď
cochee

dnb: čpavek (amoniak) je jen jeden a smrdí jinak. Zápach čerstvých i fermentujících výkalů má na svědomí bakteriální aktivita, jejímiž produkty jsou látky ze skupin indolů a thiolů (starší název je známější: merkaptany) a taky sirovodík.

Další odpovědi
dnb

Nejspíš určitý druh čpavku, který vzniká většinou pod trusem dobytku nebo ptactva. Zejména u ptactva, např. u kuřat vzniká druh čpavku, který má ostrý zápach a je výbušný (podobně jako zemní plyn).
Doplňuji:
To možná ano, ovšem nevím, kdo by se sním „voněl“? Ty? Už tě cítím…

anonym

dnb. má pravdu. Čpavek(amoniak) je bezbarvý velmi štiplavý plyn na vzniká mikrobiálním rozkladem organických zbytků, exkrementů a moči živočichů. Kdyby to byl sirovodík, tak ten je jedovatý a pokud koncentrace plynu v ovzduší vystoupí nad kritickou mez, zabije člověka i jediný nádech. Naopak merkaptan je silně zapáchající, ale neškodný plyn, který se používá, například v hornictví jako jedno z bezpečnostních upozornění. V malé koncentraci se tento plyn dodává do vzduchu, který je vháněn do dolů a tím upozorní havíře na nějaké nebezpečí.

honza19hk

močka, výkaly,pak také hnijící podestýlka což je sláma.
Doplňuji:
na co parfém vyrábět, stačí si v kravíně nachvíli sednout. Jestli máš zájem můžeš přijet k nám do JZD.

gecco

Parfém?? – si piš, že jo…
Je to jen otázkou naředění a kombinace (nevěřil bys, jak některé ´vůně´ v koncentrovaném stavu smrděj!!).
😉

karloskars4

Hlavním důvodem smrádku jsou syrné sloučeniny v kombinaci se čpavkem.

zjentek

v zařízený laboratoři to úplně v klidu uděláš ..znám to z doby, co jsem se zajímal o podnikání v oblasti vůní, kdy jsem chtěl vyrábět recesní voňavý stromečky pro nepřátele a se správnejma ingrediencema prej uděláš kdejakou vůni- pavilonu opic, tejden netknutý předkožky, mokrýho psa či kompostový žížaly ..cokoliv
Doplňuji:
o mym stromečku „mrdopuch“ nepadlo ani slovo, takže doufám, že mi to kvůli blbý předkožky zase někdo nesmázne

Kelt

Určitě ano, samozřejmě, že by se muselo přidat několik látek, na vůni, aby to nevysoušelo pokožku atd. Při vhodném složení , snadné technologii výroby , by to šlo, otázkou je ekonomika, zda by se to vyplatilo. Pokud se použije 10 % látky z kravína a zbytek bude zboží z dovozu, tak asi ne. V opačném případě asi ano.