veronika36

Co je to za druh vedlejší věty?

Připadali jsme si v tu chvíli, jako bychom byli z jiné planety. Jaká je věta vedlejší – druh. prosím do odpovědí vysvětlení.
Doplňuji:
Našla jsem to v jedné knize, že je to věta doplňková, ale nechce se mi tomu věřit .....

Nejlepší odpověď
annas

Příslovečná - způsobová+ odpověď ( vysvětlení)

Jak jsme si připadali v tu chvíli? Jako bychom byli z jiné planety.
Doplňuji:
Připadali jsme si v tu chvíli, jako bychom byli z jiné planety.

Konzultovala jsem tuto větu s dvěma češtináři. Věta není jednoznačná formulovaná.

  1. příslovečná způsobová.
  2. U doplňkové – kdy jsme si připadali? V tu chvíli jako .bychom byli …

V jaké chvíli? Jako bychom byli …

3. Přivlastková – končí podstatným jménem …

Zeptejte se ve škole. Někdy je to věc názoru, jak větu chápat. Není jednoznačná.

Další odpovědi
quentos

Příslovečná - způsobová+ odpověď ( vysvětlení)

klademe si otázku – JAK jsme se cítili? Tímto zájmenem se ptáme na VV příslovečnou způsobovou.
Doplňuji:
to je právě ta věc interpretace – jak jsem tu psal minule: cítili jsme se nějak ZA DĚJE „připadání si“, tedy opět přechodná vlastnost. Takže ano, mohla by to být i věta doplňková, počkáme si na odborné posouzení…

zeeue

Příslovečná - způsobová+ odpověď ( vysvětlení)

Je to věta příslovečná určující způsob. JAK (jakým způsobem) jsme si v tu chvíli připadli?

Doplňková přece sice taky může být spojená spojkou JAK nebo JAKO, ale musí záviset na dvou členech věty hlavní (př. Koukala jsem na něj, jak řídí auto.)
Doplňuji:
*Doplňková sice… ;)

annas

Ad Veronika. Protože se názory češtinářů liši, znova jsem uvažovala. Včera večer jsem totiž spěchala, neměla jsem čas už víc vysvětlovat.

Tím, že je na konci podstatné jméno (i když syntakticky příslovečné určení), vypadá vedlejší věta nesmyslně – bez návaznosti. Tím vzniká i problém s dvojí závislostí – doplněk má stát vždy nejblíž u řídícího členu.

Je pravda, že věta je opravdu nesprávně formulovaná. Doplněk má stát nejblíž řídícímu členu. Věta měla správně znít takto:

V tu chvíli jsme si připadali, jako bychom byli z jiné planety. V tu chvíli jsem si připadali jako z jiné planety. My – z jiné planety, připadali jsem si jako z jiné planety – jasná dvojí závislost = doplněk.

Jazykovědci sami uvádějí, že se někdy špatně odlišuje doplněk od příslovečného
určení.

Druhá skutečnost – doplněk se užívá po slovesech smyslového, vnímání, rozpoložení mysli, vyjádření stavu, takže by mělo jít o větu doplňkovou. Ale prpti zase tvrzení, že doplněk se vztahuje ke jménu v podmětu nebo předmětu. V tu chvili je příslvoečné určení.