quentos

Co je to (z chemického hlediska) vývar?

Příklad, dám do vody bambus a postavím ho na horkou plotnu. Za jak dlouho dostanu „vývar z bambusu“? Je pevně dán minimální poměr složek emulze?

Nejlepší odpověď
mosoj

Vývar je chemicky extrakt nebo výluh a je to roztok. V tomto případě se extrakce ( výluh) urychluje varem,
teplotou se zvyšuje rozpustnost vyluhujících se látek.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ex­trakt

Emulze není roztok ale směs nejméně dvou vzájemně nemísitelných látek v kapalném stavu. Poměr může být jakýkoliv. Emulze mají tu vlastnost, že pokud se ponechají v klidu rozdělí se opět na původní složky. Viz. na př. směs voda – olej.

Další odpovědi
jmhad

Podle mě není.Je to nějaký výluh,výtažek neurčité hustoty a poměru vylouhovaných látek k vodě.Když to vztáhnu na kuchyni-běžný vývar,kdy chci mít šťavnaté maso=dej maso do horké vody. Naopak silný vývar=dej maso do studené vody a nech táhnout /tj ne vařit,ale probublávat/ 2–5 hodin.Takže dostanu různě silný vývar.
Ale ty jsi chtěl asi odborný názor šemíka.

Emefej

Z chemického hlediska není „vývar“ definován. Zřejmě se bude jednat o soustavu roztoku a emulze.