alda

Co je to výrobní proces?

co je to výrobní proces?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Výroba a výrobní proces

Tato práce se zabývá výrobními postupy a procesy. Definuje základní pojmy. Popisuje výrobu ve strojírenství a elektrotechnice. Uvádí členění výrobního procesu, i problematiku výrobní kapacity.

OBSAH:

1. Pojmy
1.1. Výroba
1.2. Výrobní proces
2. Výroba ve strojírenství a elektrotechnice
3. Členění výrobního procesu
3.1. Z hlediska vztahu jednotlivých činností k hlavnímu výrobnímu procesu
3.2. Jaká je povaha technologického procesu
3.3. Podle velikosti objemu a opakovatelnosti výroby
3.4. Časový průběh, jak výroba probíhá v čase
4. Výrobní kapacita

Úryvek z práce:

"1. POJMY

•VÝROBA – v širším slova smyslu – výroba každá činnost, která přináší užitek,

  • v užším slova smyslu – převáří se vstupy na výstupy,
  • tvorba nových užitných hodnot – co člověk potřebuje ke své existenci a svému rozvoji,
  • probíhá v určitých technicko-organizačních podmínkách na určitém místě, v určitý čas,

•VÝROBNÍ PROCES – činnost, která se podílí na výrobě něčeho, začíná vložením něčeho, děje se za použití určité technologie – máme k dispozici určitý materiál a techniku, první fáze těžební průmysl, 2. fáze zpracování surovin,

VE STROJÍRENSTVÍ A ELEKTROTECHNICKE

•VÝROBNÍ PROGRAM – jaké druhy výrobků vyrábí podnik v daném čase,
•VÝROBNÍ PROFIL – představuje specifiku každého podniku, která je dána: 1) budovami a stavbami firmy, 2) stroji a zařízeními firmy, 3) pracovníky firmy,

  • každá firma je jiná, protože lidi jsou jiní,
  • tím, že má podnik určitý profil, z toho vyplývá, že je vhodný pro určitou výrobu něčeho,
  • zásada – shoda výrobního programu s výrobním profilem,

KONVERZE – ukončení zbrojní výroby,
•OPERACE – souvislá nepřerušovaná práce, prováděná jedním pracovníkem (nebo skupinou pracovníků) na určitém předmětu (nebo skupině předmětů) na jednom pracovišti ve stanoveném rozsahu (někdo přesně určí),
•VÝROBNÍ DÁVKA – určitý počet kusů, které se do výroby zadávají současně – jednorázové vynaložení času (tB, tBC);
•VÝROBNÍ SÉRIE – představuje konečný počet kusů, které jsou provedeny podle stejné technické konstrukce a dokumentace,

2. ČLENĚNÍ VÝROBNÍHO PROCESU (obecně) – několik kritérií členění,

  1. z hlediska vztahu jednotlivých činností k hlavnímu výrobnímu procesu (účelu, hlavní produkci),
  2. jaká je povaha technologického procesu,
  3. podle velikosti objemu a opakovatelnosti výroby,
  4. časový průběh, jak výroba probíhá v čase"