co je to výluh

co je to odborně VÝLUH

Nejlepší odpověď
annas

Používám výluh při přípravě bylinkových čajů. Bylina se přelije vlažnou vodou a nechá se vyluhovat při pokojové teplotě stanovenou dobu, pohybující se v rozmezí od třiceti minut do několika hodin. Pak se výluh scedí a užívá podle předpisu.
Dále se výluh používá při přípravě čaje nálevem, kdy se rozdrcená bylina přeleje předepsaným nožstvím vařící vody, přikryje se a ponechá vyluhovat (10 – 45 minut). Pak se výluh zcedí a užívá.
Odvar – jemně řezaná nebo rozdrcená bylina se přelije sudenou nebo horkou vodou a vaří stanovenou dobu. Během varu má být nádoba přikrytá a odpoařená voda se dolévá. Někdy se směs bylin a vody přivede do varu, pak se odstaví a nechá stanovenou dobu vyluhovat. Odvar se scedí a užívá.