wwear

Co je to výklad?

Ahoj, nevíte někdo prosím co je to výklad? Potřebuji vedět co se tam musí vyskytovat (jako např. přímá řeč v vyprávění, řeč. otázky v úvaze)
Děkuji za odpověď (a ještě jednou rači napíšu , že nechci aby jste za mě udělali DŮ takže prosím zase nevymažte tuto otázku.)
Doplňuji:
Jojo o tom vím ,že je to na wiki a už sem to taky četl , jenže je to popsaný , jako kdyby to popisoval moje bývalá učitelka češtiny , která důležitý věci vynechávala a ostatní vykládala v cizích slovech…

Nejlepší odpověď
annas

Výklad je slohový útvar, který je založený na výkladovém slohovém postupu, obsahuje i popis, případně prvky úvahy.

Postihuje vnitřní souvislosti a vzthy, vpodniky vzniku, trvání jevu, jehpo následky, objasňuje podstatu jevu.

Jeho cílem je odborné poučení o některém tématu z oblasti vědy, technikyu, umění atd.

Výklad je základem učebnic, odborných časopisů a publikací.

Kompozice :
dedukce – od obecné poučky k objasnění konkrétních jevů
indukce – od konkréítních jevů k vyvození závěrum poučky atd.
využití analýzy, syntézy, abstrakce, zobecnění

Jazyk – jde o vyjádření příčinnostních vztahů
podstatná jména, slovesa, příslovečné věty – podmínkové, příčinné, účinkové, důsledkové, účelové, přípustkové, hlavní i vedlejší., vyjadřování jmenné a slovesné, nevlastní předložky.

Otázky spíš ne, ale vlastní názor je vlastně úvaha, přímá řeč se neužívá, jen kdybyste citovala něčí slova.. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, je nutné ho uvést.

Vyučující vám nevysvětlil, jak e píše výklad? Bez bližšího kontaktu se špatně vysvětluje.

Věřím, že opět někdo otázku nesmaže. Vysvětlovala jsem několikrát, při jejím hledání se objevil červený nápis.

Ale zkuste se přece podívat do archívu, snad něco ještě objevíte. ke konkrétnímu tématu.
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=v%C3%BDklad

http://www.cesky-jazyk.cz/slohov­ky/vyklady/

Další odpovědi
beer

A nevíš co to je Google ani Wikipedie? Tak to zkus, tady je výsledek, který ti napoví vše potřebné:
http://www.sy­sifos.cz/index­.php?id=vypis&sec=1333­129325
Doplňuji:
Sorry, omylem vložený jiný odkaz, opravuji: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vý­klad

anonym

To je obav z vymazání – přitom definici výkladu najdeš snadno…
___
Výklad předkládá jednotlivá fakta jejich zobecnění.
Buďto od jednotlivostí k obecnému (indukce) a nebo od obecného k jednotlivostem (dedukce).
😉
Například

  • zmíníš konkrétní příklady a ´vypíchneš´ jejich společnou vlastnost, definující vzorec
  • začneš fyzikálním vzorcem a ten, postupně, aplikuješ na konkrétní příklady

😉