co je to VRHEL

jaký význam má slovo vrhel?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo vrhel vzniklo ze minulého času slovesa „vrhnouti se“ ve významu zdařiti se. Syn se po otci vrh(e)l = vydařil se po otci. Ale syn je nevrhlec (nezdařilý, nepodařený), na Moravě se říká, že se vyvrhl z rodiny, takže je vyvrhel. Dnes se používá toto slovo ve významu darebák, ničema, bídák.
Ze stránky jazykovědce Františka Bartoše.

Tvar vrhel existuje dnes tedy jen ve složeném slově. Současný minulý čas „vrhl se“ od slovesa „vrhnout se“ znamená, že se někdo vrhl do práce nebo (přeneseně) že se vrhl do záhuby. Tedy se mu daří, nebo nedaří.