Maggie.b

Co je to vlastně Osvícení?

Nejlepší odpověď
annas

Osvícení – od slovesa osvítit

  1. osvětlení, ozáření – o. oken
  2. způsobení, aby někdo poochopil, uvědomil si něco – osvítila ho spásná myšlenka.
  3. expresívně – osvícení duchem svatým – dostat nápad.

SSČ

Další odpovědi
vagra

Na tuto poměrně složitou otázku,najdete odpověď na níže uvedeném zdroji

http://www.al­ternativaprozi­vot.cz/cz/osvi­ceni

Jednoduše-prohlédnutí,pocho­pení,změna vědomí,poznání atd.

Zdroj: http://www.al­ternativaprozi­vot.cz/cz/osvi­ceni

panenka

Na východě bylo vždy o osvícení vždy hovořeno jako o cíli veškerého duchovního snažení. Východní mysticismus a duchovnost pomalu, ale jistě infiltrovaly západ svými filosofiemi a terminologiemi. Věříme, že právě dnes, kdy naše psychologické a duchovní perspektivy jsou ovlivněny a ovlivňovány těmito novými a mocnými koncepty, je důležité zastavit se a pečlivě uvážit, co ta slova, se kterými se už začínáme cítit pohodlně, skutečně znamenají. Pravdou je, že osvícení, tento konečný cíl veškerého duchovního snažení, vždy prezentovalo zážitek něčeho, co je absolutní a co může hodně udělat s lidským životem. Čím více o tom tušíme, tím více jsme tím fascinováni a tím hlouběji objevujeme rozlehlost rozdílných názorů na tento tak vyzývající koncept. Indický učitel z 8. stol. Šankara, zakladatel védantské advaity, jehož myšlenky ovlivnily indické myšlení až do dnešních dnů, hovoří o absolutnu jako o „čirém vědomí nebo plnosti“. Buddha je naopak znám tím, že prohlásil, že absolutno je prázdno nebo nicota. Ptát se, co je osvícení a co udělá s lidským životem, je velmi nejistá záležitost a je stále více zjevné, že i ty nejrespektovanější autority, co se týče těch nejzákladnějších odpovědí, vzájemně nesouhlasí. Jestliže se tedy dvě nejvíce respektované autority indické duchovní filosofie zdají diametrálně odlišné co se týče základní definice toho, co je absolutno, co si pak počít se snahou experimentálně zjistit, co je osvícení. Jestliže mají Šankara a védantičtí filosofové pravdu, když tvrdí, že to, co je konečné, a tedy absolutní, je plnost nebo čisté vědomí, mohli bychom pak vyvodit závěr, že osvícení je experimentální objev toho, o čem se na západě mluví jako o bohu nebo lásce nebo vědomí Krista? Znamená to tedy, že existuje něco, jehož realizací se osvobodíme? Pokud byl Gautama skutečně osvícený, pak by to ale znamenalo, vzhledem k jeho doktríně prázdnoty, že absolutní podstatou všech věcí je prázdnota nebo nicota, a že bůh neexistuje? Odhaluje nám objev prázdnoty, že ve skutečnosti nic neexistuje a tento zážitek objev nás konečně vysvobodí?

Zdroj: http://zivotni-energie.cz/co-je-osviceni-vi-nekdo-o-cem-ti-lide-mluvi.html

poa.li

Pochopení, odpuštění, smíření…