baghira

Co je to vikslajvant, resp. z čeho to slovo vzniklo?

Nejlepší odpověď
dědapetr

vikslajvant, hov. a nesp. voskované plátno. Jedná o germanismus v češtině složený z hov. viks – obv. voskové leštidlo na boty [z něm. Wachs – vosk a wichsen – leštit] a lajvant – lněná tkanina [z něm. Leinwand – složenina z Lein – len a Wand – tkanina]. Odtud příd. jm. vikslajvantový – např. na stolech byly vikslajvantové ubrusy apod.

http://encyklo­pedie.vseved.cz/vik­slajvant

Další odpovědi
hanulka11

potištěný voskovaný ubrus nebo-li plátno ze kterého se ubrusy dělají

bude to nějaký německý převzatý název