Co je to veřejná správa?

Odpovědi
panenka

Veřejnou správou je poskytování správních činností souvisejících s poskytováním veřejných služeb a se správou na ústřední i místní úrovni. Veřejnou správou bývají označovány též úřady. V centralistickém pojetí státu byl nositelem veřejné správy pouze stát. V současné době je však veřejná správa rozdělena na státní správu a samospráva.

V moderní demokratické společnosti se vytvořil systém veřejné správy, který má dvě větve, a to větev samosprávy a větev státní správy. Státní správu vykonávají státní orgány.

Veřejná správa zahrnuje

činnost (vydávání správních aktů)
souhrn institucí, které tuto činnost přímo či zprostředkovaně vykonávají.
Funkce veřejné správy

  • normativní – zajišťuje tvorbu právních předpisů,
  • ochranná(bezpeč­nostní) – povinnost zajistit a organizovat vnitřní a vnější bezpečnost a pořádek státu,
  • ekonomicko-regulační – týká se usměrňování vývoje ekonomiky

plánovací ovlivňuje pomocí rozpočtů, fiskální, pomocí veřejného dluhu a veřejných výdajů
hospodářsko-organizační slouží k přerozdělování, tvorbě a použití bohatství, její význam spočívá především ve veřejném sektoru
více zde v odkaze

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ve%C5%99ej­n%C3%A1_spr%C3%A1va

kochin

státní správa a samospráva.státní správa = stát, samospráva = obce