Co je to ustalená spojení

tato otázka je z Občanské výchovy Co to je ustálené spojení a biologické hodiny

Odpovědi
Lencis

Ustálená slovní spojení

= sousloví, víceslovná pojmenování, mající význam jednoho slova, nelze některé ze slov nahradit synonymem (př.velmi krátké vlny – ne velice)

  • jeden ze způsobů obohacování slovní zásoby

Druhy sousloví:

  1. substantivní – podstatný znak je jméno (př.osobní vlak, kyselina sírová,vrh koulí)
  2. slovesná (př. dávat pozor, vrhat koulí)
  3. příslovečná (př.tváří v tvář)
  4. rčení (úsloví) – ustálené spojení s obrazným základem (černé na bílém, nosit na rukou)
  5. ustálená přirovnání (bručí jako medvěd, nervy jak provazy)
  6. pořekadla – ustálené věty obrazné povahy, lidového původu, bez mravoučné tendence (kupuje zajíc v pytli) pranostiky (o počasí)
  7. přísloví – ustálené věty obrazné povahy s mravoučnou tendencí (Mluviti stříbro, mlčeti zlato.)
  8. výroky významných osobností – stručné, výstižné, s životní pravdou

biologické hodiny

Život člověka je řízen jeho vnitřními „biologickými hodinami“ – se všemi každodenními vzestupy a poklesy, celoročními vrcholy a propady. Nejběžnější příklady z praxe… za normálních okolností dostaneme cca kolem poledne hlad, i spánek se řídí určitým biorytmem, když se vzbudíme sami v lehčí fázi cítíme se lépe, než když nás budík vzbudí z hluboké fáze. Atd atd…