Larissa

Co je to tzv. dialektický materialismus?

Dokázal by mi to prosím někdo jasně vysvětlit?

Nejlepší odpověď
annas

Spojení, které patří do filozofie. Nedá se jednoduše vysvětlit.
viz archiv
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyznam-slov-3

Dialektický materialismus = učení o vývoji přírody. Základem je hmota, která je v neustálém pohybu.
Historický materialismus jeho druhá část = učení o společnosti.

Základem dialektiky jsou zákony:

1. jednota a boj protikladů – neboli zákon rozporů -
učitel x žák = škola. muž x žena, asimiliace x disimalice, smyslovost x rozumovost atd.
Stojí proti sobě, ale vytvářejí jakousi jednotu – celek

2. zákon přechodu kvantity v kvalitu a naopak – je to vlastně vývoj.
Kvalitu poznáváme rozumem, vnitřní určenost věcí, vlastnosti, vnitřní struktura. Otázka jaký?
.
Kvantita je souhrn vlastností, který poukazuje např. na rozměry předmětu, rychlost pohybu, jednotky atd., tedy kvantita je měřitelná , často je nutné předmět převést na společné jednotky, aby šlo něco srovnat – vnější určenost věcí, poznáme smysly, Otázka – kolik?

Kvalita i kvantita mají určitou míru – do ní se může změnit kvantita, aby se nezhoršila kvalita. Třeba změna společenského řádu.

Např. stůl zůstane stolem, bez ohledu na to, je-li malý, nebo velký – kvantita. Zkuste si odpověďět, v čem je kvalita stolu.
Květina je květinou, i když zvadne, ale kvantita se změní v kvalitu.

3. Zákon negace negace – nové neguje to staré, mění kvalitu, je to vývoj od jednoduššího ke složitějšímu. Jenže v tom novém – B, které vznikne negací starého A, už se objevují zárodky něčeho dalšího C, které postupně neguje to B. Takže negace negace.
Je to vlastně pokrok, cesta vpřed.
Vývoj se odehrává ve spirále.

Materialismus je filosofický směr, který tvrdí, že základem všeho je hmota.

Dialektika – věda o zákonech vývoje přírody, společnosti a myšlení;
rozhovor, polemika, odhal. a překonávání rozporů/ protikladů na základě poznání a vývoje.

Podle filozofie