zjentek

Co je to trnkovica?

..říkaj tak valaši slivovici a nebo je to opravdu kořalka z trnek a nebo je to úplně něco jinýho?

Nejlepší odpověď
annas

Slyšela jsem od známých, že jde o něco jiného. Ale pro jistotu ověřovala.

„Trnkovice vzniká destilací plodů planě rostoucí trnky. Plody se nechají vykvasit, a poté se i vícekrát destilují. Pro jemnější chuť jsou dobré trnky, které prošly prvními mrazy. Trnkovice patří mezi méně obvyklé ovocné destiláty.“

http://alkoho­lia.cz/katalog/des­tilaty/trnkovi­ce

Další odpovědi
Drap

Annas má pravdu, ze zkušenosti mohu říct, že je snad lepší destilát než ze švestek. Po přejítím mrazem bývají sladší a je z nich větší výnos. Letos jsou plané trnky obzvláště sladké.

gecco

Já su z Valašska…
😉
A slivovica je něco jiného, než trnkovica – a každý Valach*) hodný toho jména je rozezná…
😉
Stejnětak Valaši poznají špendlíkovicu…
___
*) mezi Valachy v tomto kontextu počítám i jiné obyvatele Beskyd a Javorníků, dokonce i Polívka (z Vizovic) by se ´vešel´…
😉

Lamalam

Vždy jsem si myslela, že se jedná o slivovici. Na Valašsku přece říkají švestkám trnky.

štamgast

Takhle se říká slivovici.

briketka10

Lamalam

Trnka je a bude vždy trnkou :
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trnka_obec­n%C3%A1
Švestka je úplně jiná :
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slivo%C5%88_%C5­%A1vestka

Lamalam

Já vím, jaký je mezi nimi rozdíl. Jenom jsem napsala, že na Valašsku se švestkám říká trnky. Ve Vizovicích o Trnkobraní bývají závody v pojídání trnkových, po našem švestkových, knedlíků.

Drap

Na Valašsku se běžně dávají kvasit trnky o švestky dohromady. Proto také mají dobrou slivovici. Rozeznat od sebe jen ze švestek a jen z trnek je velmi obtížné. Takže ve finále je uplně jedno , jak švestkám říkají.