Retko

Co je to tartas??

„Zvykly prekricet i ten nejvetsi tartas“…
Doplňuji:
To ne napadlo, ze je to ramus. Z kontextu. Ale nepodarilo se mi to najit na internetu. Byl bych vdecny za etymologii.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo tartas hodnotí Slovník spisovného jazyka českého jako poněkud zastaralý oblastní a expresivní výraz s významem: hluk, rámus, vřava; např. vypuknout v tartas (z díla I. Herrmanna).

Samotné slovo tatar, nebo původně „tartar“, má údajně kořeny v oznamování příchodu životu nebezpečných nájezdníků Turků – Tatarů. Jejich vpádu totiž vždy předcházel daleko slyšitelný a zřetelný zvuk podobný „trrrrtrrrr“, který vydávaly nárazy četných koňských kopyt o zem. Brzy se tento zvuk stal varovným slovem, vyslovovaným už jako „tar-tar“. Tvar se zřejmě změnil na tartas – hluk, rámus.

Další odpovědi
quentos

rámus, povyk