petarex

Co je to subsidiarita?

Může mi prosím někdo jednoduše vysvětlit, co znamená pojem subsidiarita?

Hezký večer

Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak mě to strašlivé slovo zaujalo, že jsem si to zjistil:

subsidiarita >> respektování pravomocí organizačně nižších úrovní; princip, podle kterého by ústřední správní orgány (úřady) měly vykonávat pouze ty úkoly, jež nelze provést na úrovní místní, bezprostřední, tj. přenesení rozhodování na co nejnižší, bezprostřední ú­roveň

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=Subsi­diarita&typ_hle­dani=prefix

Další odpovědi
annas

"Subsidiarita (z lat. subsidiaris – pomocný, podpůrný od subsidium – pomoc, podpora) = respektování pravomocí organizačně nižších úrovní – např. veř. správy.

O tom, co se týká obcí by měly rozhodovat místní orgány – obecní, městské. Nadřízené či ústřední orgány pak vykonávají ty činnosti, které nemohou provést orgány nižší.

Např. územní veřejná správa – místní orgány – regionální – ústřední.

Jak se uplatňuje např. v EU
"Zásada subsidiarity, zakotvená ve Smlouvě o Evropské unii, vymezuje podmínky, za jakých má činnost Unie v rámci její nevýlučné pravomoci přednost před činností členských států.

Obecným cílem zásady subsidiarity je zajistit určitý stupeň nezávislosti orgánů, které jsou podřízené vyššímu orgánu, a to zejména pokud jde o místní orgány podřízené ústředním orgánům.

Pravomoci jsou tedy rozděleny mezi různé úrovně orgánů, což je princip, na němž se zakládá institucionální struktura federálních států.

V rámci Evropské unie je zásada subsidiarity kritériem pro výkon nevýlučných pravomocí Unie. Vylučuje zásah Unie, pokud nějakou záležitost mohou účinně upravit členské státy na celostátní, regionální nebo místní úrovni, a Unii opravňuje k výkonu pravomoci, pokud členské státy nemohou uspokojivě dosáhnout cílů zamýšlené činnosti a pokud může mít opatření na unijní úrovni přidanou hodnotu.

Čl. 5 odst. 3 Smlouvy o EU stanoví, že orgány Unie mohou v souladu se zásadou subsidiarity jednat, jsou-li splněny tři podmínky:
a) nesmí se jednat o oblast spadající pod výlučnou pravomoc Unie (nevýlučné pravomoci);

  1. členské státy nemohou uspokojivě dosáhnout cílů zamýšlené činnosti (nezbytnost);
  2. cílů" atd.

Další podrobbnosti v odkazu
http://www.eu­roparl.europa­.eu/atyourser­vice/cs/displa­yFtu.html?ftu­Id=FTU_1.2.2.html