Avatar uživatele
Usoman

Co je to studená fúze?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dudu, orwell před 2847 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Studená fúze je hypotetické slučování jader prvků za nízkých teplot, jedná se o opak termonukleární fúze. Je to takové perpetuum mobile, více třeba zde: http://www.osel­.cz/5979-ani-dalsi-ukazka-studene-fuze-pochybnosti-nerozptylila.html

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Zbožné přání vědců. Je opakem termonukleární fúze probíhající za obrovské teploty a tlaku např. ve Slunci.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Studená fúze je hypotetický typ jaderné reakce, ke které by mělo docházet za, či blízko pokojové teploty. Oproti tomu horká fúze probíhá za teplot mnohonásobně vyšších, dosahujících miliónů stupňů Celsia a obrovských tlaků, tedy za podmínek, které panují např. uvnitř hvězd. Ve vědeckém světe není v současnosti známý žádný teoretický model, který by existenci studené fúze umožňoval.

V roce 1989 publikoval Martin Fleischmann a Stanley Pons článek, kde deklarovali, že se jim v jejich vědecké aparatuře během elektrolýzy těžké vody za běžných teplot podařilo vyprodukovat anomální množství tepla, což dle jejich závěrů vyžadovalo působení zatím neznámé jaderné reakce.[1] Současně publikovali, že se jim během této reakce podařilo detekovat malé množství neutronů a tritia, což jsou časté vedlejší produkty jaderných reakcí. Výsledky jejich práce vzbudili značný mediální rozruch, jelikož vzbudili naději na získání snadného a levného zdroje energie.

Výsledky slibného experimentu se v následujících letech pokusila reprodukovat celá řada vědeckých týmů po celém světě, nicméně většinou s negativními výsledky. U několika prací, které přinesly pozitivní výsledky, bylo později zjištěny pochybení, což vedlo k jejich zpětnému stažení. Současně se podařilo objevit několik chyb a pochybení i v původním článku z roku 1989, včetně toho, že se původním autorům během experimentů vůbec nepodařilo přítomnost neutronů a tritia detekovat.[2]

Od té doby se objevilo několik dalších prohlášení o pozorování studené fúze či dokonce o připravenosti jejího využití k výrobě energie (např. reaktor E-Cat), ale pozorování jevu byla buď vyvrácena, nebo nebyly poskytnuty údaje potřebné k reprodukci.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Studen%C3%A1_f%­C3%BAze

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Je to na delší povídání. Přečti si zde:
http://josefste­panek.cz/stude­na-fuze-revoluce-ve-vyrobe-energie-je-tady
na netu najdeš i řadu jiných odkazů

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Dudu: palec, ale s výhradou – nejde o opak termojaderné fúze, tím je jaderné štěpení. Jde o slučování jader, ale za „pokojových“ podmínek, což je samozřejmě nesmysl.

před 2847 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek