CO JE TO SROVNÁVÁNÍ

JÁKÁ JE DEFINICE TERMÍNU SROVNÁVÁNÍ,NEBO POROVNÁVÁNÍ?

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso srovnat, srovnávat a podst. jméno srovnání, srovnávání mají ještě další významy:

  1. učinit rovným – srovnat např. zohýbaný drát
  2. učinit hladkým – srovnat pokrývku na gauči
  3. upravit podle určitého řádu – seřadit knihy podle abecedy
  4. vytknout shody a neshody jevů, věci, osob -srovnat výpovědi svědků, srovnat matku s dcerou
  5. uvést do shody s něčím – srovnat hodiny podle rádia, srovnat krok s ostatními
  6. urovnat – srovnat spory

Podst. jméno porovnání nemá tolik významů, ale jen význam shody nebo rozdílu u dvou jevů, věcí, osob – porovnat ceny, výsledky.
Dále může být ještě předložkou se 7. p. – v porovnání s minulým rokem.

Zdroj: Slovník spisovné češtiny

Další odpovědi
Lencis

Tak definici jsem opravdu nenašla, ale osobně bych řekla že při srovnávání dochází ke konfrontaci věcí, osob nebo čehokoliv jiného (povah, pracovních výsledků) a to nejen s obdobnou věcí, osobou atd, ale i s měřítkem, které je buď dané (např. výkon, kvalita, počet) a nebo ho vytváříme subjektivně svým názorem, vkusem apod. Srovnáváním dochází k selekci, tedy k výběru toho nejlepšího případně i nejhoršího, nejmenšího atd… dle našeho cíle.