redy

Co je to šproch?

Říká se že na každém šprochu pravdy je trochu.
Ale nevím, jak se to píše správně.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

šproch – výrok, něco vyřčeného, řeč, povídačka. Německé nářeční Sproch, tj. spisovně Spruch – výrok, rčení od sprechen – mluvit. Podle SNČ.

Doplňuji z Rejzkova Etymologického slovníku, jak dlouhou a složitou cestu měl tento, dnes již zastaralý výraz patřící do obecné češtiny.

"(Srov. angl. speak tv. se ztrátou -r-) a to asi od stejného onom. kořene jako :pražit.

Východiskem je indoevropský. zvukomalebný základ *(s)p(h)erƏg, *(s)p(h)rēg- aj. ‘praskat’, od něhož je např. i řecké sfaragéomai ‘praskám, kypím’,stindic­ké.sphū̺rj͘a­ti‘praská’.a něm. sprechen ‘mluvit’."

Další odpovědi
Kepler

Z německého sprechen – mluvit. Hezky česky šproch (kec).

Mimozemšťan

já to znám jako „šprťoch“, ten co se hodně učí..

zjentek

Kdo ví, třeba to bude nějaká ryba?

mosoj

Z toho rčení to snad vyplývá.

Kepler

zjentek: ne-e, to je šprot a na něm není pravda ani trochu. Kdoví co v těch pixlách je.

redy

annas, taky už pro vás nemám… 🙂

redy

Kepler díky, poděkuju zítra palcem 🙂