helka

Co je to spirituál?

Nejlepší odpověď
annas

1. Spirituál je černošská duchovní píseň vztahující se ke Starému zákonu (nejčastěji k příběhu vyvedení Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví) nebo k Bibli obecně. Spirituály vznikaly jako projev náboženské víry i touhy po svobodě u amerických, ale i afrických černochů. U původních spirituálů zpravidla není znám autor, jde tedy o svého druhu lidové písně.

cs.wikipedia.or­g/wiki/Spiritu­ál_(hudba)

2. Spirituál (duchovní)
Spirituál, vztaženo k duchovnímu, je kněz pečující ve vzdělávacím ústavu zřizovaném církví o duchovní potřeby studentů. Ale na tento význam jste se zřejmě neptala.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Spi­ritu%C3%A1l_(d­uchovn%C3%AD)

3. Hudební skupina, jak uvedla panenka.

Další odpovědi
ReHu

Cituji: duchovní, obvykle náboženská píseň severoamerických černochů

Poslechni si a poslouchej slova pár písniček Spirituál kvintetu.

http://zpevnik­.antonio.cz/spi­ritual/mlyny.html

panenka

Spirituál kvintet je hudební skupina.
Pokud chcete vědět význam slova spirituál tak to znamená píseň podobného stylu

Zdroj: http://www.slovnik-cizich-slov.net/spiritual/

michael69

Spirituály vznikaly jako tzv. pracovní písně černošských otroků dovlečených do Ameriky.Staro­zákonní duchovní obsah písní vznikl vlivem tlaku křesťanských misionářů na generace černošského obyvatelstva,které tak bylo zbaveno své původní spirituality.Vzniká tak unikátní spojení křesťanského textu se synkopickou neevropskou hudbou.Většinou zpěvák(nějaký otrok při práci) předzpívával verš a ten pak po něm ostatní(otroci) opakovali.Zpěv solisty podmanivě kontrastoval s vícehlasým opakujícím sborem.Vše v intenzivní rytmické podobě s působivou melodií tak jak bylo a je od nepaměti černochům vlastní a co na nich (naštěstí) misionáři nepředělali.Z této hudby nakonec vznikl swing,jazz a všechny jejich podoby,které uchvátily a ovlivnili svět bílých.Hudební svět úplně od základů.