bolak

Co je to „šmuňk“?

Nedávno jsem koukal na hokejovej zápas, a komentátor behěm něho řekl „jinak má hra tedy konečně šmuňk“, to je něco jako šmrnc?

Nejlepší odpověď
quentos

nejspíš měl na mysli „švunk“ – švih, rychlý průběh

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/svunk

Další odpovědi
annas

Slovo jsem neslyšela, ale dívala se na net. Užvá se často v různých významech, takže zkomoleniny, které mají ráz nespisovných neologismů.

Rovněž výraz šmuňk a šimpán atd. použili Z. Svěrák a J. Uhlíř ve svých písních – např. řízni, řízni, řízní, ať to má ten šmuňk = švunk, švih, rychlý prlběh, šmrnc..

Další příklady užití uvádím z nadpisů některých stránek, které jsem procházela.

„Rumunsko. … na ulici spousta babek prodává čínskej šmuňk, třeba hodinky a lžíce“ – šmejd (brak, špatná kvalita).

„Pampeliškový med možná, že dokonce chytne karamelový šmuňk…“ – šmak (chutˇ, příchuť)

"Předvedeš ty nejlepší pecky co máš, furt to má šmuňk.. " – švunk (švih, rychlý prlůběh, šmrnc).

Příklad v otázce – švunk, ale i šmrnc = švih.
..

gecco

A neřekl ten komentátor „švuňk“??
😉
Švunk (švuňk) znamená v tomto případě říz, švih…
Z německého Schwung.