tomaaaa

Co je to škvára?

Nejlepší odpověď
annas

škvára

  1. kusovité zbytky po spalování n. tavení, sklovitě spečené, pórovité kusy popela: kovářská š.; cesta posypaná škvárou; š. z vysokých pecí – struska
  2. zast. bezcenné dílo umělecké (hl. literární), málo hodnotná věc

SSJC

Další odpovědi
zjentek

ve snímku Bony a klid to byly peníze: „škvára, šrouby, zobání ..prachy ty voe“ :o

anonym

Škvára byla po spalování koksu či černého uhlí , čili popel,(většina fabrik za socialismu ji měla) a v šedesátých letech se jí posypávala v zimě silnice (nevím jak kde, ale jsem z Krkonoš a tady se to dělalo…po silnici jel traktor, na vleku měl škváru a tam stáli dva pracovníci a lopatou rozhazovali škváru po silnici…tenkrát ještě se nesolilo).
Jinak také škvára se přidávala do betonu a nebo se z ní dělaly tkzv.škvárovky, čili zdicí materiál…škvára, písek, cement… (jako jsou dnes plynosilikáty)­.V šedesátých letech se z tohoto materiálu postavila většina rodinných domů v Krkonoších.