dmatejek777

Co je to samozvanství?

Nejlepší odpověď
iceT

Koukáš na Arrowa?Samozvanec je ten,kdo sám sebe pasuje do nějaké role,jakékoli.
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=samozvanec

Další odpovědi
annas

Samozvanství = samozvanectví = způsob zmocnění se vlády v monarchistickém státě, kdy uzurpátor se sám nezákonně prohlašuje za dynastického následníka trůnu.

Samozvanci byli typičtí zejména pro Rusko zač. 17. století (Lžidimitrijové), eventuálně i později (Pugačov).

Dnes se opět v Rusku se množí samozvaní strážci mravů a morálky .Ortodoxní hlídky, protidrogové či protipedofilní brigády útočící na kliniky specializující se na interrupce či na muzea s erotickým uměním: v Rusku jsou stále četnější skupiny aktivistů a polopolicejní oddíly, které hájí pořádek a morálku, často s tichým souhlasem úřadů.

http://www.ty­den.cz/rubriky/zah­ranici/rusko-a-okoli/v-rusku-se-mnozi-samozvani-strazci-mravu-a-moralky_278036­.html#.UtU4hPu3NDU

Doplňuji:
Doplnění.

Výraz samozvanectví je uvedený jen v PSJC pro ruské dějiny. V ostatních slovnících není.

V nich se uvádí přídavné jméno samozvaný:

  1. takový, kt. přišel nepozván: s. host; s. průvodce
  2. takový, kt. uchvátil bez práva vládu, moc: s. král; s-á vláda
  3. takový, kt. si sám osvojil něj. rozhodující postavení vůbec: s. kritik; s. ochránce

a samozvanec:

  1. kdo uchvátil bez práva vládu, moc; uzurpátor: na trůn nastoupil cizí s.; car — s.
  2. kdo si osvojil něj. rozhodující postavení vůbec

zjentek

že přijdeš sám, bez pozvání ..a že tam, kde jsi přišel, začneš zavádět jednání, názory či změny, které se všeobecně neočekávají. Buď tě vynesou v zubech, nebo budou jen v rozpacích, nebo nad nimi získáš vládu ..ve všech případech budeš samozvanec.
Doplňuji:
př: pussy riot v pravoslavném chrámu, vláda v demisi, já tady na webu, atd atd

zistan

Samozvanec je třeba prezident který neni zvolen ale prohlásí se jím sám odtud samozvanec