Retko

Co je to Salnitr a k cemu se vyuziva?

Nejlepší odpověď
annas

Dusičnan draselný, (KNO3), archaicky ledek draselný, nebo také salnytr (někdy sanytr, nebo sanitr) draselný, je draselná sůl kyseliny dusičné. Používá se jako dusíkaté hnojivo, stejně jako další dusičnany. Vzhledem k jeho povaze silného oxidačního činidla, je součástí mnoha pyrotechnických výrobků, jako např. střelný prach, nebo dýmovnice. Je to vysoce ochlazujicí prvek.

V potravinářství je ukryt pod kódem E252 a řadí se mezi konzervanty. Využívá se při výrobě masných a rybích výrobků a sýrů. Do jídelníčku se tento minerál dostává hlavně vodou a konzumací zeleniny. Dusičnany nejsou toxické, ale při tepelné úpravě se mohou přeměňovat na jedovaté dusitany. V ČR je povoleno používat dusičnan draselný v konzervách, tvrdých a polotvrdých sýrech, sledích a šprotech atd…

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Du­si%C4%8Dnan_dra­seln%C3%BD