HerbiG

Co je to rýnský spolek?

souvisi to s dejepisem,ale nevim presne co to znamena .. predem diky

Nejlepší odpověď
Luss

jsem dnes v kalupu, nize pouze odkaz

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/R%C3%BDns­k%C3%BD_spolek

Další odpovědi
panenka

Rýnský spolek
Rheinbund (de)
États confédérés du Rhin (fr) ← 1806 – 1813 →

geografie
Rýnský spolek v r. 1812

hlavní město: Frankfurt nad Mohanem
rozloha: 325 752 km²
obyvatelstvo
počet obyvatel: 14 608 877
státní útvar
státní zřízení:
předcházející státy: Svatá říše římská
nástupnické státy: Německý spolek

Rýnský spolek (německy Rheinbund) vznikl v západní části bývalé Svaté Říše Římské, která zanikla po 844 letech v roce 1806.

Rozpad říše a vytvoření Rýnského spolku bylo zaviněno porážkou říšských vojsk Napoleonem v prosinci roku 1805 v bitvě u Slavkova nazývanou také bitvou tří císařů. Po této bitvě byl uzavřen bratislavský mír, kde se právě František II. zřekl titulu římského císaře a ponechal si pouze titul rakouského císaře (stal se tedy Františkem I.). V říjnu 1806 po francouzském pokoření Pruska přistoupili do Rýnského spolku i státy středního a severního Německa. Do roku 1808 přistoupilo k Rýnskému spolku dalších dvacet států a státečků a dosáhl svého největšího rozmachu.

Obsahoval:

4 království – Bavorsko, Vestfálsko, Würtembersko a Sasko
5 velkoknížectví
13 vévodství
17 knížectví
Hansovní města Hamburg, Lübeck a Brémy.
Pouze Rakousko, Prusko a knížectví Holštýnsko náležející k Dánsku, a švédské Pomořansko zůstali mimo spolek. Knížectví Erfurt bylo anektováno přímo Francií a tvořilo tak francouzskou enklávu uvnitř Německa.

V roce 1810 byla velká část severozápadního Německa s územím mezi řekami Emže, Wesera a Labe přičleněna k Francii, kvůli utužení kontinentální blokády. K rýnskému spolku náleželo také skrz personální unii se Saskem také Varšavské velkoknížectví. Celkem zahrnoval spolek 325 752 čtverečních kilometrů s dohromady 14 608 877 oby­vateli.

Rýnský spolek zanikl po porážce francouzských jednotek na podzim roku 1813, kdy se většina jeho členů pod tlakem spojeneckého postupu na západ přidala na stranu spojenců, nebo byla vojensky okupována spojeneckými vojsky.

Roku 1815 byl po vídeňském kongresu nahrazen Německým spolkem.