Miroslavst

Co je to Rutherfordův model?

k čemu se používá?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Popis modelu:

Rutherfordův model atomu litia.
Tento model atomu předpokládal, že uprostřed atomu se nachází malé a (relativně) velmi hmotné atomové jádro. Kolem tohoto jádra se pak pohybují elektrony. Vrstva, v níž se pohybují elektrony je označována jako elektronový obal. Elektrický náboj jádra je kladný, přičemž jeho velikost je rovna celkovému náboji elektronového obalu, tzn. atom se jeví jako elektricky neutrální.
Elektrony se kolem atomového jádra pohybují po eliptických drahách podobným způsobem jako planety kolem Slunce, což také dalo tomuto modelu jméno.
V planetárním modelu se předpokládá, že průměr atomového jádra je přibližně roven 10–15 m a průměr elektronového obalu (a tedy i celého atomu) se pohybuje kolem 10–10 m.

Planetární model atomového jádra již vyhovuje experimentům s rozptylem částic α. Jak však ukazuje analogie s pohybem planet ve sluneční soustavě, je tento model založen na klasické mechanice. Zákony kvantové mechaniky, které v té době teprve vznikaly, však do tohoto modelu zahrnuty nebyly

Zdroj: wikipedia

Další odpovědi
aramah

Nevím a nevím.