gundhii

Co je to „rmutování“? (ne ve smyslu výroby piva)

Vlastně se potřebuji jen ujistit, že rmutování v jednom ze svých mnoha(?) významů mj. významově znamená „utěsnit“. Konkrétně provést zkoušku rmutováním (na rmutování), že znamená provést zkoušku na utěsnění, na těsnost.

Nebo?

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem jen tyto výrazy ve starším Kottově Česko-německém slovníku.

  1. rrmutovat
  1. připravovati rmut; drtiti plody před kvašením.

    Dříve byly hrozny rmutovány šlapáním bosýma nohama.

  2. Pivov. rmutování pochod, při němž se ze sladové tluče působením teplé vody a mikroorganismů získává sladina.

rmut

1. rozdrcené hrozny nebo jiné ovoce
vinný/ovocný rmut
alkoholové kvašení rmutu
2. směs sladového šrotu s vodou
--

  1. rmutování = karbování, vystírání

Karbování = mačkání hroznů, míchání vápna.
Vystírání = míchání sladové tluči n. jiné směs s vodou ve vystírací kádi zvlášť k tomu upravené; pasírování

Další odpovědi
Emefej

Rmutování je loužení nebo rozpouštění nějakého drceného materiálu. Používá se např. při obohacování rud. Ale co to je zkouška na rmutování nevím.

annas

Spojení rm splývá, takže jsem napřed četla jako mutování. 🙂