Ejn

Co je to řízená štěpná reakce?

Jen jednoduše vysvětlit,prosím. :)
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Jsou atomy uranu střelí se do nich neutron, který jej rozbije a vzniknou 2 a více atomů uranu a s ním i další neutrony, které rozbijí vzniklé atomy uranu

proces postupuje geometrickou řadou

Toto je princip atomové bomby

V reaktoru v jaderné elektrárně (Temelín, Dukovany) je v reaktoru tyč z bóru, který neutrony pohlcuje a reakci a rozbíejení Uranu a vznik nových neutronů zastavuje

Když se borová tyč vytáhne tak může teoreticky vzniknout atomová bomba.

Aby se něco nestalo tak jsou bezpečnostní systémy, které borovou tyč „uvolní“ samy a ta spadne do reaktoru a zastaví vznikající neutrony.

Další odpovědi
Conchus

Doporučuji učebnici a nebýt líný

Skeptik

To, co tvrdí Michal je s prominutím totální kravina, která porušuje zákon zachování energie a baryonového čísla a odporuje logice a rozumu.

Pokud budu bombardovat jádro např. Uranu-235 neutrony, tak je vysoká pravděpodobnost, že dojde ke štěpení tohoto jádra (řízené štěpení). Už z toho slova štěpení je zřejmé, že nedojde k žádnému násobení počtu atomů (toho Uranu-235), ale dojde k tomu, že z původního atomu se stanou tzv. štěpné trosky, které se skládají ze dvou lehčích atomů. Jaké budou výsledné produkty jaderné reakce potom závisí na intenzitě a rychlosti neutronového toku. Dalšími produkty reakce jsou gamma záření, elektronové a neutronové záření.

Existuje ale také samovolné štěpení jader, které nevyžaduje přítomnost člověka. K takovému dochází ale v přírodě u Uranu-235 velmi zřídka.

mosoj

ˇ´Rízenou štěpnou reakcí se rozumí korekce (zpomalování) rychlosti neutronů a regulace jejich množství účastnících se štěpné reakce.
Používají se k tomu tzv. moderátory. Podle druhu moderátoru je nazýván i typ reaktoru.
Moderátorem, může být voda, těžká voda či grafit.

U lehkovodních reaktorů používající jako moderátor vodu to probíhá takto :

http://www.cez­.cz/edee/conten­t/microsites/nu­klearni/k35.htm