Kalpy

Co je to rezonance?

Ve škole jsme se ve fyzice o rezonanci zmínili jen letmo. Koukal jsem se na wikipedii a nějak to nechápu, nebo nevím, co si pod tím mám vlastně představit. Díky!

Odpovědi
gecco

Rezonance je jev, při němž při určité frekvenci nucených kmitů docházi k maximální amplitudě (výchylce) kmitajícího systému – frekvence nucených kmitů je rovna (nebo blízká) rezonanční frekvenci.
Pokud frekvenci nucených kmitů snížíš nebo zvýšíš (při konstantní energii), dojde ke zmenšení amplitudy.
___
Snad jsem to napsal srozumitelně…
😉

anonym

Když bouchneš kladivem na kovovou desku nebo něco kovového, tak po dotyku rukou cītíš, že se to ještě chvěje, čili rezignuje.Pokud sleduješ filmy o ponorkách, tak tam také nesmī na nic bouchat, protože zvuk železa (chvějícího neboli rezonujícího) se přenáší vodou dále ( voda tímto zvukem tēž rezonuje…chvěje se) a sonary na druhé ponorce to zachytí.

Rokio

Je to zesílení zvuku, které nastává při řetězovém jevu. Když bouchnu do něčeho z kovu, tak cítím, že to ještě chvěje tedy rezonuje.

gecco

Lahny – to, co máš na mysli, jsou vibrace…
😉

anonym

Děkuji za upozornění.Ale z tvé odpovědi bych nebyl moudrý.Je to moc šroubované a já jsem to chtěl vyložit tak, aby to pochopilo i dítě.

gecco

No jo – doufám, že tazatel pochopí (měl by, zná-li význam mnou použitých termínů)…
Tys to vyložil sice poměrně názorně, ale jedná se o jiný jev…
😉