sondasss

Co je to preeklampsie?

Co to je preeklampsie nebo jen eklampsie a případně jaky je mezi tím rozdíl

Nejlepší odpověď
kenyrts

Preeklampsie je onemocnění v těhotenství, které vede u ženy k zvýšenému krevnímu tlaku a vylučování bílkovin močí. Preeklampsie se objevuje zhruba u šesti procent těhotných žen.

Příčina onemocnění není známá. Preeklampsií jsou ohroženy především ženy s následujícími onemocněními:

Cukrovka
Zvýšený tlak před těhotenstvím
Onemocnění srdce
Obezita
Autoimunitní onemocnění
Chronické onemocnění ledvin

Rizikovým faktorem je též těhotenství v pokročilejším věku (přes 40 let) a prodělání této nemoci při dřívějším těhotenství.

Preeklamsie se většinou objevuje po šestém měsíci těhotenství.

Příznaky preeklamsie jsou:

Zvýšený krevní tlak (více než 140/90)
Bílkoviny v moči
Oteklé nohy, ruce nebo obličej
Náhlý velký přírůstek na váze
Snížené vylučování moči
Bolesti hlavy
Poruchy zraku
Vnitřní neklid

Mnoho žen v těhotenství trpí na edémy, při preeklamsii se otoky objevují současně s vysokým tlakem.

Po porodu odezní většinou akutní problémy během několika dní, krevní tlak a moč se většinou znormalizuje během čtyř až šesti týdnů.

Pro těžkou preeklampsii svědčí příznaky:

Silné bolesti hlavy
Mžitky před očima
Celkový pocit nemoci
Bolesti v horní oblasti břicha

Kvůli včasné diagnóze preeklampsie se u těhotných žen při pravidelných kontrolách u lékaře měří krevní tlak a stanovují se bílkoviny v moči. U lehčích případů preeklamsie stačí k normalizaci hodnot klid a odpočinek. U těžších případů, kdy je krevní tlak zvýšen nad hodnoty 150/95 by měla být žena hospitalizována v nemocnici.

V nejtěžších případech může preeklamsie přejít v eklamsii, kdy vznikají křeče, jež mohou ohrozit ženu i dítě.

Dlouhodobě zvýšený krevní tlak též poškozuje cévy v placentě, což může mít za následek snížený přívod živin a kyslíku k plodu.

V těžkých případech musí být těhotenství předčasně ukončeno císařským řezem.