cjackob

Co je to pravni norma?

Zdravim, mohu Vas poprosit o jednoduchou definici pravni normy a jeji nejake priklady v CR. Diky moc!

Nejlepší odpověď
01Ricco

Půl minuty hledání na internetu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pr%C3%A1v­n%C3%AD_norma

Další odpovědi
Dane

Definice: právní norma (PN) je závazné obecné pravidlo chování, které je stanoveno a sankcjonováno státem.

PN je součásti platného právního řádu. PN se třídí na: ústavní (ústavní zákony), zákonné (zákony a zákonné opatření) a podzákonné (vládní nařízení, vyhlášky aj.).

Příklad: PN je platná 18. 10. 2002, účinná je však až třeba 1. 1. 2003 – PN nabývá platnosti dnem vyhlášení ve sbírce zákonů. Účinná je až po uplynutí tzv. legisvakační lhůty (legisvakance je doba od zveřejnění PN do její účinnosti).

zjentek

jednoduchou? Je to norma, stanovená právem, přičemž právo je jedna z normativních soustav, kdy norma je požadavek, vymožitelný většinou právem ,)