Standaa

Co je to právní jednání?

Mohl by mi někdo dát stručnou definici a určit, co všechno do tohoto pojmu spadá?

Odpovědi
gecco

NOZ ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89 ), § 545 a následné…
😉

Hans51

Dovolím si stručně shrnout právní jednání tak, jak je vymezeno v občanském zákoníku.

Právním jednáním se můžete, jakožto svéprávná osoba, zavázat k právům či povinnostem. Typicky tedy bude takovým jednáním např. kupní smlouva.

Určit vše, co tento pojem obsahuje, není možné. Je záměrně zákonodárcem definován široce. V každodenním životě se setkáváme s velkým množstvím všemožných právních jednání, pokus o konkrétní vymezení pojmu by je v žádném případě nemohl obsáhnout všechny tak, aby byl naplněn jeden ze základních znaků právní normy, a sice její obecnost.