škubánek

Co je to pranýř?

předem děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Kdysi místo, kde byli provinilci vystavováni veřejné potupě. Např. ve středověku na náměstí. Je možno vidět v historických filmech.

Dnes se slovo používá i v přeneseném významu – být veřejně tupen, kárán.
Doplňuji:
Pranýř měl podobu dřevěného sloupu, klece, později kamenného sloupu. Lidé k němu byli přivazováni řetězy. Kolemjdoucí je mohli hanobit, urážet, plivat na ně, házet kamení, vysmívat se, někdy i mučit atd. K této potupě byly většinou odsuzovány hádavé ženy a nepoctiví obchodníci a řemeslníci.

Další odpovědi
eLx

proč nikdo nepoužije nejdřív google nebo wikipedii? http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra­nýř