HerbiG

Co je to potencial?? a co je to znamena intelektual???

Odpovědi
kenyrts

Slovo:potenciál
Význam:souhrn schopností, celková možnost něco udělat.

Intelektuál sice bývá zároveň příslušníkem inteligence, není to však totéž, protože intelektuál nemusí nutně být vysokoškolák (akademik), ani pracovat v odpovídajícím zaměstnání. Obvykle se charakterizuje nadprůměrnou schopností slova, mluveného i psaného, snahou o originalitu, jistou nezávislostí a kritičností, ochotou vyjadřovat se o závažných otázkách srozumitelně a hlavně přitažlivě. Intelektuál ovšem také nenese za nic odpovědnost a může mít sklon k vytváření a šíření ideologií, včetně totalitních. Vcelku mívají intelektuálové sklon spíše k levici, ke kritice moci, poměrů a podobně.

Retko

Kdyz se nekde rekne ze nekdo ma dobry potencial (k necemu), znamena to ze ma dobry predpoklady k dane cinnosti, napriklad vykonavat nejakou praci, nebo se nekde prosadit apod. Ma dobry schpnosti, znalosti, a dalsi veci k tomu potrebne.

Slovo potencial ma i hodne jinych vyznamu, nejznamejsi mozna bude ten z fyziky. No tady mas spis z wikipedi, kam se rovnez koukni pro vice detailu. viz odkaz

Potenciál (z lat. potentia, možnost, moc, síla) může mít více významů:

V matematice:

  • Skalární potenciál
  • Vektorový potenciál
  • Potenciálová funkce (harmonická funkce studovaná v teorii potenciálu)

Ve fyzice:

  • Potenciál spojený s konzervativním polem, např.

o Gravitační potenciál
o Elektrický potenciál (viz též elektrické napětí)
o Magnetický potenciál
o Termodynamický potenciál

V chemii

  • Redox potenciál

V biologii buňky:

  • Membránový potenciál

o Klidový potenciál
o Akční potenciál

  • Receptorový potenciál
  • Synaptický potenciál

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­tenci%C3%A1l