Bublinnka

Co je to partes?

Obchod jak z „partesu“.
Co to znamená? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

V obchodě je vše přehledné, uspořádané, snadno zapamatovatelné, zboží např. navazuje na sebe, všechno ladí,prodavač nabízí jako by m všechno napsané, je hbitý, znalý věci, …

Stejně tak jako hudba. Výrazy „part“ a „partesy“ zastaralý výraz, plurál) k nám přišly z latiny a jde v obou případech o notový rozpis/zápis.

Původně šlo tedy o hudební výraz, kterým se vyjadřoval obdiv někomu, kdo hrál „jako z not“( bez těch not). Předmětem obdivu byla tedy schopnost si zapamatovat dlouhý nebo obtížný „part“ a zahrát ho „naslepo“. Tento výraz přešel do obecné mluvy nejspíše prostřednictvím sportovních komentátorů, kteří si ho vypůjčili jako výraz obdivu pro hráče.

http://langwe­il.info/index­.php/20050211210/Ja­ko-z-partesu.html
Etymologický slovník

Další odpovědi
anonym

Partes, čili notový zápis, hraje jako z partesu – hraje jako z not, čili to znamená vyjádření obdivu.
Když se řekne: „obchod jako z partesu“, znamená to absolutní spokojenost nad proběhlým obchodem (bez komplikací, caviků. průtahů......)

david22

Vím, co je to parte. Je to úmrtní oznámení.
Doplňuji:
A já bod nedostanu? Parte a partes se přece liší jen o jedno písmenko.

anonym

bez nějakých pomůcek, podpory apod.
zahrál jak z partesu, pravděpodobně výraz z hudby (part), zahrál přesně, ale bez not.

Bublinnka

David22 máš radost?

david22

Bublinnka: velkou, posílám :-*

Bublinnka

Óóó děkuji :)