M0RRIS0N

Co je to paradox????

Nejlepší odpověď
annas

Podle SSČ paradox je:

  1. neočekávané (zdánlivě) protismyslné tvrzení – např. to zní jako paradox.
  2. jev vymykající se běžné zkušenosti – např. je paradox, že to tak dopadlo.

Další odpovědi
Retko

Paradox je tvrzení, které spojuje pojmy nebo výroky v běžném slova smyslu si odporující v neočekávaný, překvapivý, ale smysluplný celek. Nesmyslnost paradoxu je pouze zdánlivá.

A tady jsou priklady na lepsi pochopeni:

# Proč je sůl levnější než zlato, když lidé potřebují sůl k přežití, zatímco zlato nikoliv?

# Může Všemohoucí (Bůh) stvořit kámen tak těžký, že jej nebude moci uzvednout?

panenka

paradox je-nesmyslnost,logicky neřešitelný rozpor,neprav­děpodobnost,pro­tismyslnost

KOLMIX

Taky bych to vysvětlil na příkladech ze života:

  • Máme v zemi kvalitní, bezpečnou a ekologickou železniční dopravu, ale lidé paradoxně jezdí mnohem radějí nebezpečnými a neekologickými auty
  • Ve zdravotnictví je nedostatek zdravotních sester, ale ministerstvo zdravotnictví paradoxně stále více komplikuje (třeba nutností sbírání kreditů po konferencích) přijímání zdravotních sester do praxe
  • v ČR se vyrábí kvalitní hračky a stavebnice (LEGO, MERKUR, LORI), ale lidé paradoxně radějí kupují laciné, zdravotně závadné a mnohem méně trvanlivé šmejdy z Číny

HerbiG

kravina,logicky nemozne proveest …