Co je to osud ? Jaká je přesná definice tohoto slova ?

Nejlepší odpověď
annas

Podle SSČ osud je

  1. shoda okolností, které ovlivňují běh lidského života (často se uvádí vlivem nadosobní síly); běh života, úděl (např. osud matky), chce znát svůj osud (např. budoucnost).
  2. mn. č. osudy – minulé (životní) příhody, děje – líčit své osudy.

Další odpovědi
louhra

Osud je to co člověka potká v životě.Většinou to sám nemůže ovlivnit.

anonym

Osud reprezentuje předpoklad, že běh událostí je pevně daný.

Hovoříme o něm ve smyslu předvídatelné budoucnosti či nevyhnutelnému průběhu minulých událostí, ať už ve vztahu k jednotlivci či v globálním měřítku.

Tento koncept předpokládá v astronomickém měřítku jasně daný řád ve všem (včetně rozhodování lidské mysli), který pouze zdánlivě vypadá jako nepředvídatel­ný chaos.

osud je vnímán spíše negativně, především proto že zlidovělo rčení „rána osudu“, kterým často označíme cokoliv, co člověk nemohl ovlivnit, a tedy z vyšší moci/principu to „muselo přijít“ a tvrdě zasáhnout do životních plánů.

osud jako předpoklad předem daného vývoje událostí samozřejmě nerozdává jen rány … o tom svědčí i podobně zdomácnělé spojení „osudová láska“

… alespoň že tak 🙂

vyneve

„řád je pevně daný“ …ale už nikdo neřeší otázku, kdo ten řád dal. Bůh? jiná bytost?

pokud jiná bytost: proč se nám nikdy nikým nijak nedala poznat?

proto na osud nevěřím

anonym

Někdo nahrazuje Osud výrazem kauzalita.
Není to úplně totéž.Řekl bych.

annas

Máte pravdu. I když význam je trochu posunutý. Kauzalita znamená příčinnost; souvislost mezi příčinou a následkem.
Má osudovost nějakou příčinu? Jaké jsou její následky?