ševrolet

Proč se používá olůvko na určení svislého směru při stavbách?

Olůvko nebo olovnice se používá na stavbách. Při svislém vážení, třeba rohů špalet.Dnes se vědšinou používá vodováha.

Nesmyslný dotaz – nevím, co chce tazatel vědět.

Co je to olůvko používá na vážení?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nesmysl, žádné olůvko se nepoužívá. Každý, kdo někdy držel v ruce zednickou olovnici, to ví.

Další odpovědi
mosoj

Tak jak píše Lamalam. Ta olovnice je železná !!!!!!! Úplně to stačí.

gepik

Je jednoduché a spolehlivé. A olovo proto, že je dost těžké a přitom malé, šňůrka od něj se pak dá velmi blízko přiložit ke zdi. Měli ji už před mnoha lety(možná tisíce) a tradice a praktičnost přetrvala. Vodováha se může poškodit, je velká a na různé měření je potřeba ta správná odpovídající velikost.

Kepler

A otázka zní?

Cenobita

Takzvaná olovnice je libovolný těžký, nejčastěji opravdu olověný předmět, který napíná provázek a tím určuje přesnou kolmici k zemi. Tento systém byl používaný odpradávna od starověku a používá se stále i v době digitální.

Klaproth

Zednické olůvko je ze železa, malé geodetické je z wolframu.

dudu

Olůvkem se kdysi nazývala inkoustová tužka.

radjur

protože olůvko je malé a těžké

Kepler

Dudu: inkoustová tužka ne. Původně to byla olověná tyčinka určená ke psaní – olovo je měkký kov a opravdu píše. Dodnes se tak říká tužce v polském jazyce i ve slezském nářečí olowek (psáno s měkkým l)

dudu

Opět jsem si rozšířil obzory. I když bych to měl vědět, protože manželčin děda byl Polák. Díky