zjentek

Co je to oblyzgura?

..ale nevim jaký je tam „í“ :o
Doplňuji:
annas: na náměstí na lavičce vyčítala hodně stará bába svý dceři, že ta její dcera si za manžela „zebrala jakehosik oblizguru“ a že ta vnučka je prej „tež taka podagra, bo je cela mama“ ..a z toho jsem byl v pasti, jelikož jsem to nenašel ani ve slovníku výrazů místní p. Schlossarkove.
Oblastní zařazení: Píšť nebo Chuchelná ..nevím přesně, byl to cyklovýlet.
Pomůže to? :o

Nejlepší odpověď
annas

Jen pokus – z Kottova slovníku – podle významu slov.

gura = hora – v polštině a nářečně.
Obliž – od oblízati (oblézati) -ob- lizač)- lézt dokola kolem něčeho či někoho. Nebo oblízat = olízat.

Ten, kdo oblézá, zlézá hory – zlézač hor – horolezec.
Nebo " olizovač" rtů (úst).

Doplňuji:
Uvedla jsem možnosti z polštiny, pusu z rumunštiny.

Ještě jsem se podívala do Machkova Etymologického slovníku a zde je výraz
„gury“ – výslužka od zabijačky, zabíjačka.

Takže ochutnávač zabijačky.

Další odpovědi
briketka10

http://nd01.jxs­.cz/886/729/530fa­ad688_13621315_t1­.jpg?1244736775
to je obrázek na oblizguru, je malý, ale je na něm vidět holka na klukovi
a ta bába vyčetla tý vnučce podle mýho, že se chová stejně jako ta nemoc
( podagra) pakostnice, tak chorobně a i taková byla její máma :)
Doplňuji:
oblizgura – jakože že se chová, jako děvka :)

marci1

Obliz : „bliz, obliz, oblizu, obtíž adv. a předl. s gen. blízko, poblíž, nedaleko: bliz sebe stáchu; bliz k roku téměř, asi, přibližně rok“.
Zdroj : MALÝ STAROČESKÝ SLOVNÍK
JAROMÍR BĚLIČ
ADOLF KAMIŠ
KAREL KUČERA

Góra (gura) – polsky a kolem hranic s Polskem : hora ( do góry, w góre, na góre = nahoru.
Zdroj : Česko-polský slovník
Těžko říci, co to znamená, třeba to někomu pomůže, aby na to přišel. 🙂

annas

Samozřejmě nářečí neumím, za uvažuji z pohledu historie jazyka, i když dochází k posunu významu, to nevím, musela být v oblasti žít.

Obliz . obliž – dva významy, ty jsem uvedla. Gura je hora, ale může to být zkomolené.
Podagra – nemoc – dna, která určitě není příjemná.

Stejně jako oblizgura. ALe polský překlad je opravdu správný = horolezec. Ale mohlo se v nářečí nějak posunout. Někdy těžko říct.

Ale i v hanáčtině staré babky, když viděly dva líbající se, tak je negativně hodnotili – proč ji stále olizuje, je to oližovač (oblizovač), má přece něco jiného na práci.

Ale ve vztahu k ženě se hodí všechny významy, které jsem uvedla,, samozřejmě přeneseně. – oblézá ji (jako horolezec), oblizuje ji (ústa), vychutnává si ji jako zabijačku.

Zkusím ještě něco.

annas

Ad zjentek. Nereagoval jste. na význam slova obli/y/z/ž/gura.

Ptala jsem se známých, kteří bydli v oblasti Slezska. Shodli se na významu, který jsem uvedla jako první = horolezec.

I další možnosti jsou správné, neuvedl jste totiž oblastní zařazení slova.