Retko

Co je to „Nesplaceny vklad“

Rucit do vyse nesplaceneho vkladu.

Ja myslel ze pokud uz je treba dat na zacatku nejaky vklad, tak se da cely. Jak to teda funguje spravne v realu?

Dekuji

Nejlepší odpověď
standa

Např. u společnosti s ručením omezeným lze postupovat dle § 111 obchodního zákoníku:

§ 111
(1) Před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku … na každý peněžitý vklad musí být splaceno nejméně 30 %.

Celková výše splacených peněžitých vkladů spolu s hodnotou splacených nepeněžitých vkladů musí však činit alespoň 100 000 Kč.

Z výše uvedeného vyplývá, že společníci mohou určitý čas (který si dohodli ve společenské smlouvě, max. však 5 let) fungovat s nesplaceným celým základním kapitálem.

Ale neznamená to, že by věřitele mohli být nějak krácení na svých právech, protože sice podle § 106/1 Společnost odpovídá za porušení svých závazků CELÝM SVÝM MAJETKEM (a když není celý základní kapitál splacen, tak nastupuje ustanovení § 106/2)

§ 106/2
Společníci ručí společně a nerozdílně za závazky společnosti do výše souhrnu nesplacených částí vkladů.
Zápisem splacení všech vkladů do obchodního rejstříku ručení zaniká.