co je to náplavka?

co je to naplavka prosim kdo vi napiste.dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Náplavka je zdrobnělé slovo k podst. jménu náplav, náplava ve významu materiál, který přinesla a zanechala voda jako naplaveninu. Rozlišujeme říční, jezerní a mořské náplavy. Říční náplavy jsou ukládány v korytě a při povodních i mimo koryto řeky. Také se pojem náplavka používá i pro názvy zemních prácí, které souvisejí s původním místním významem slova (Naše řeč). Podobně vznikla pojmenování různých míst.
Dnes se tato slova náplava(ka) používají v lidovém jazykce v posunutém významu (metonymické přenesení významu z přírodního světa na svět lidský) jako pojmenování pro ty, kteří se přistěhují, přivdají, přižení do určité obce.
Podle Radia Praha, článek 79060

Další odpovědi
GangstaHelper

Náplavka: pobřežní plocha či komunikace v nižší úrovni, u níž se počítá s občasným zaplavením.

Jakub

Pravděpodobně se jedná o prostor mezi hladinou toku a zvýšeným břehem . Například v Praze u Vltavy. Vltavská náplavka: Je z ní promenáda. První pražskou promenádu najdete na pravém břehu Vltavy mezi Jiráskovým a Palackého mostem.