sved

Co je to moldánek?

Mohl by mi někdo prosím objasnit vznik slova „moldánek“.Všichni asi znají výraz…dítě natahuje moldánky,tzn.že je těsně před pláčem.Jak ale to slovo vzniklo? Co to dítě vlastně natahuje? Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
kenyrts

kdo se chce dozvědět více a podrobněji,tak tady je link:

Zdroj: http://gajdy.cz/in­dex.php?str=cla­nek&cislo=107

Další odpovědi
panenka

moldánky znamená že třeba holčička začíná natahovat slzičky a brečet.
a tomu natahování a slzení očiček se začalo říkat moldánky.moje babička když mi třeba nadala a viděla že začínám natahovat tak mi vždy řekla že už zase natahuji moldánky

fortin

Moldánky, ač slovo hezké, není české. Což není jediné překvapující zjištění, ke kterému dojdeme, když začneme pátrat po původu slova moldánky. Překvapí určitě i to, že moldánky je původně pojmenování hudebního nástroje. Šlo prý o jakousi primitivní píšťalu, ve Slovníku spisovné češtiny se píše, že to byla „retná píšťalka z rákosu, primitivní hudební nástroj“. V jiných knihách se ale výraz moldánky spojuje s hudebním nástrojem zvaným dudy. Etymolog Václav Machek píše, že malým dudám se na Chodsku říkalo mudlánky a na Slovensku mulitánky, v encyklopedii Universum se můžeme dočíst, že synonymem slova dudy je slovo moldánky. Základní je ale přece jen ta píšťala, podstatnou součástí dud je totiž jazýčková píšťala, která se rozechvívá proudem vzduchu z koženého měchu. Spojení dětského či ženského pláče se zvukem píšťaly myslím není nepochopitelné, ty zvuky si mohou být podobné.

hem

Moldánky je původně pojmenování hudebního nástroje. Šlo prý o jakousi primitivní píšťalu. Slovo moldánky pak přichází z pojmenování státu – Moldávie. Na moldánky hrávali moldavští pastýři. Moldavsko se zase jmenuje dle řeky Moldavy, což snad může souviset s německým Mulde, kotlina.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/87677