Retko

Co je to mocipán??

Co/Kdo je to mocipán????
Doplňuji:
Nojo, docela easy. Diky

Nejlepší odpověď
annas

Jen pro zajímavost. Za socialismu se slovo mocipán dostalo do slovníku jako zlý člověk, který rozhoduje bez ohledu na politiku KSČ, tedy nepřítel socialismu.

Odkaz je hodně dlouhý, když jsem jej okopírovala, nešel otevřít.

Doplňuji:
Jinak
http://slovnik­.azet.sk/syno­nyma/?q=mocip%C3%A1n

Další odpovědi
quentos

je to jednodušší, než to vypadá… složeno ze slov „moc“ a „pán“, tedy pán, který je u moci. Může tak být označována hlava státu nebo člen vedoucího či vládnoucího orgánu (vlády, parlamentu, senátu…)

panenka

mocipán může být politik,rusofil,po­pulista
jako příklad uvedu jak se ze slušného obyčejnéhoo člověka v dobré věci stane postupně angažovaný,se­bestředný a nenasytný boháč.to je ten mocipán

deny555

V současné době nám naši mocipáni ukazují, zač je toho loket.

Radek Čihák

Nesouhlasím s významem „pán u moci“ – to je holé technické chápání. Skutečný pán u moci, to je vládce apod. Význam slova mocipán je pejorativní označení toho, kdo si u moci být přeje, kdo si na tom zakládá. Vládce, vůdce, lídr, který vládu vykonává, může tak činit i s jistým pocitem pokory ke své zemi, či úcty k těm, kterým velí, může si uvědomovat zodpovědnost s tím spojenou. Kdežto mocipán chce být mocipánem, jen aby jím byl. Jeho touha po moci je primární a často jediná. Mocipán se nerozpakuje zneužít svého postavení, jen aby jej posílil. Často šplhá po zádech svých přiznivců a s nepřáteli, které vidí všude kolem, nemá žádné slitování. Jeho poddaní či podřízení jsou pro něj pouhou hrubou silou. Odpovídajícím termínem je například oligarcha.