Co je to merkaptan ?

A na co se používá v dolech?!

Odpovědi
hanulka11

Merkaptany jsou sirné sloučeniny organické, obdobné alkoholům
Většina provozovatelů dolů používá merkaptan, který se vypouští do větrního proudu a do rozvodu stlačeného vzduchu. Doly, které nemají potrubí se stlačeným vzduchem, používají pro havarijní signalizaci blikání světly, sirény nebo elektronický systém PED (Personal Emergecy Device) s využitím antény a pagerů, který se využívá i pro provozní účely

Zdroj: http://www.zachra­nar.cz/zakazni­ci/hbzs/redsys­.nsf/web-all/A22EBBCD88C5CA­EEC1257447002­5810C