Co je to mandátní smlouva?

Mám nastoupit na dva měsíce na mandátní smlouvu a třetí měs. na ŽL, šlo by pouze na ty dva měsíce a třetí měsíc osdstoupit a ŽL nezakládat?

Odpovědi
standa

Nejprve k pojmu ´mandátní smlouva´ :

Mandátní smlouvou se zavazuje mandatář (to byste byl Vy), že pro mandanta (to by byla firma, se kterou byste smlouvu uzavíral) na jeho účet zařídí za úplatu určitou obchodní záležitost uskutečněním právních úkonů jménem mandanta nebo uskutečněním jiné činnosti, a mandant se zavazuje zaplatit mu za to úplatu.

Podstatným rysem je, že při výkonu této činnosti nevystupujete svým jménem ale jménem ´firmy´.

Co se týká druhé části vaší otázky, tak to je docela zmatečné, protože ty dvě ´aktivity´ (mandátní smlouva a založení živnost.listu) spolu nesouvisí. A pokud vám firma navrhla zmiňovaný postup, tak si moc neumím představit, jak byste to ´čestně´ obešel. Doporučuji, abyste s firmou jednal na rovinu a vysvětlil důvody, které vás vedou k úmyslu ŽL nezakládat. V opačném případě vstupujete do určitého smluvního vztahu už dopředu s kalkulem, který se vám nemusí vyplatit… a nemusí jít vždy jen o peníze.