co je to lumpálka

Dobrý den,chtěla bych vědět co je to lumpálka a co toto vyšetření obnáší a proč se první pokus nezdaří.

Nejlepší odpověď
root.tt

A nemáš náhodou na mysli Lumbálku? Lumpálka mi nic neříká :)

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly. Po odběru posílá lékař mozkomíšní mok k dalšímu vyšetření. Na základě výsledků a klinického nálezu se rozhoduje o dalším léčebném postupu. Lumbální punkce se provádí na neurologických odděleních jako běžný diagnostický výkon.

Zdroj: www.ordinace.cz/cla­nek/lumbalni-punkce/

Další odpovědi
klaforan

Lumbální punkce se provádí z důvodů diagnostických nebo terapeutických. Jedná se o odběr mozkomíšního moku, který se posílá na vyšetření biochemické, kultivační, imunologické, mykologické a další.Výsledek ukáže, jestli se jedná o zánět mozkových blan.Pokud se odběr moku nezdaří prvním vpichem, může se jednat o deformity páteře, obezitu a taky nezkušenost lékaře výkon provádějícího.

Zdroj: má hlava