dgfdgf

co je to liberální uspořádání státu/ů a proč to hitler odsuzoval?

Nejlepší odpověď
annas

Moderní liberalismus se začal vyvíjet ve 30. letech 20. století jako důsledek sociální nerovnosti a nespravedlnosti v souvislosti s rozvojem měst, průmyslu apod. .Moderní liberálové dospěli k závěru, že stát by měl převzít větší odpovědnost vůči občanům , především za poskytování sociální, důchodové a zdravotní péče, respektovat člověka, jeho lidskost. Ústřední hodnotou má být svoboda.

Mělo platit nejen v oblasti jednoho státu, ale i tolerance k jiným názorům; smířlivost k projevům odlišné ideologie, podpora autonomie, hospodářstvý život na základě volné soutěže atd.

Hitler opovrhoval liberálním uspořádáním, jak je možné zjistit z definice nacismu, který charakterizoval v díle Mein Kampf. Jde zcela o jinýc přístup k lidem.

Znaky německého nacismu:

1. odmítání racionalisty a a humanismu

  • idea boje – tvrdost, síla, bezohlednost
  • elitářství – odmítání principu rovnosti lidí

2. Vláda elity je přirozená a žádoucí

  • idea dokonalého a silného jedince = vůdce – zneužití teorie nadčlověka, vůdce
  • odmítání principu rovnosti lidí – elita x non-elita
  • kritika cizího a židovského kapitálu

Liberalismus jako politcký a ekonomický pojem = . soustava polit. a ekon. názorů požadující právní záruky demokratických práv a svobod, vybudování hospodářského života na zásadách volné soutěže, podporující individuální zodpovědnost, autonomii a rozvoj osobnos.

Podle vysokoškolské učebnice : Úvod do světa idejí – Linda Smithová a Wiliam Raeper

Další odpovědi
Lamalam

Co znamená výraz liberální si nastuduj třeba zde: http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/li­beralni
Proč to Hitler odsuzoval? Protože byl představitelem státu, který vyznával jiné hodnoty než lberalismus.