Wareg

Co je to LAMPÁRNA?

Jakému místu se říká „LAMPÁRNA“?

Nejlepší odpověď
ten který je

Lampárna byla místnost na nádraží kde se skladovalo a doplnovalo větší množství signálních lamp petrolejem a později se zde nabíjely baterie pro el.lampy.Tyto lampy sloužily jako signální osvětlení koncových vozů vlaku.Říká se že když máte nějakou stížnost se kterou na úřadech nepochodíte tak si můžete jít stěžovat do lampárny. 🙂

Další odpovědi
annas

Slovo souviselo s hornickým povoláním. Každý horník nosí s sebou kahan, lampu, kterou fasuje (spíš fasoval) v lampárně. Obecně se pak slovo začalo používat pro skladiště a opravnu lamp i v jiném prostředí (nádraží).

panenka

Samotné slovo „lampárna“ se používalo pro místnost na vlakovém nádraží nebo v dolech, kde se ukládaly a čistily lampy. Obdobně se používá i úsloví „jít si stěžovat na hlavní nádraží“. Obě slovní spojení se užívají v případech, kdy stížnost nemá ke komu směřovat nebo je formulována jako obecný nesouhlas s určitou záležitostí a ani žádná odezva není očekávána.

vagra

V HORNICTVÍ: PŘI FÁRÁNÍ POD ZEM VYFASOVAL KAŽDÝ FÁRAJÍCÍ HORNÍK LAMPU A PO VYFÁRÁNÍ JI ZASE DO LAMPÁRNY VRACEL.TAK SE JEDNODUŠE NA KONCI KAŽDÉHO DNE ZJISTILO,JESTLI VYFÁRALI VŠICHNI-POPŘ.KDO CHYBÍ