Retko

Co je to kýl?

K cemu slouzi, a co by bylo kdyby tam nebyl? Diky

Nejlepší odpověď
kenyrts

Kýl – základní trám lodi,samozřejmně,že by bez kýlu nemohla být loď!!!!
několik dálších významů,co se týče námořnictví:
Brigantina – menší a rychlejší dvoustěžňová plachetnice
Čelnice – přední trám lodi
Čelní stěžeň – stožár tyčící se nad přídí plachetnice, na němž se upevňuje plachta
Džunka – velká plachetnice používaná především v Číně. Pružné plachty připomínají žaluzie, jsou tvořeny lýkovými rohožemi zesílenými bambusovými tyčemi.
Eskadra – sestava několika válečných lodí
Flotila – loďstvo, společná výprava několika lodí
Galeasa – velká galéra dosahující délky až 80 metrů. Mnohé galeasy měly na palubě asi 70 děl.
Galeota – malá středověká galéra, která má po obou stranách pouze 16 – 20 vesel. Každé veslo obsluhoval jen jeden muž.
Galéra – dlouhá, úzká a nízká válečná loď poháněná vesly a plachtami
Kastel – vysoká nástavba na přední nebo zadní palubě středověkých plachetnic, později pěvně spojená s vlastní lodí
Koga – dvoustěžňová až třístěžňová plachetnice používaná ve 13. – 15. stol. s nástavbami podobnými kastelu v předu i v zadu
Konvoj – obchodní lodi seřazené do chráněné sestavy
Korzár – označení piráta ve Středozemním moři

Kořist – loď s nákladem ukořistěná podle zákonů válečného námořního práva
Lanoví – plachty, provazy a lana plachetnic
Mušketa – starý typ těžké pušky, která se nabíjela ze předu a odpalovala doutnákem
Nákladní loď – přepravuje předevsím náklady, ale také cestující
Palba ze široké strany – postup, při kterém všechna děla pálí stejným směrem z boky lodi
Prau – štíhlá malajská plachetnice, která mívá většinou jeden stěžeň a dvě vahadla po stranách
Příď – přední část plavidla
Ráhno – vodorovný trám na stěžni, na němž se upevňuje plachta
Rejda – na rejdě kotví loď před přístavem
Rejdař – podnikatel v námořní přepravě, loďař
Slup – menší jednostěžňová loď
Šalupa – rychlá plachetnice s jedním dlouhým čelním stěžněm
Triéra – válečná loď ze 7. až 3. stol. př.n.l. s plachtou a třemi řadami vesel nad sebou
Uzel – jednotka měření rychlosti lodi (jeden uzel = 1, 852 km za hodinu)
Veslo – náčiní k ručnímu pohánění lodí, ovládané obvykle 2 rukama
Vlajková loď – ľoď velitele flotily, eskadry
Vrhací kotva – čtyřramenná vrhací kotva s háky
Zábradlí – zábradlí kolem paluby, obrubnice
Záď – nejzadnější část lodi
Zahákování – přitažení dobývané lodi háky a vrhacími kotvami